חכם בשמש – כך תשמור על בריאות העור בזמן הקיץ!

קשה לוותר על פעילויות קיץ תחת כיפת השמיים – על מדשאות הפארקים, מסלולי הרכיבה וחופי הים. מזג האוויר מפתה אותנו לצאת אבל לשמש המאירה יש גם צד מסוכן, בעיקר עבור העור שעלול להינזק עקב חשיפה בלתי מבוקרת לקרניה. כוויות שמש, הזדקנות מוקדמת של העור ואף נזקים חמורים יותר כמו סרטן העור הם חלק מהסכנות. איך תוכלו להישמר? הנה כמה קווים מנחים לחשיפה חכמה לשמש.

 

קרני השמש – חברות או אויבות?

השמש היא מקור האנרגיה והחיים על פני כדור הארץ. בזכות קרני השמש מתבצעים תהליכי ייצור חמצן כמו פוטוסינתזה, וכן ישנן השפעות חיוניות של השמש על גוף האדם, וביניהן אספקת ויטמין די, שיפור קליטת הסידן בעצמות, ושמירה על מחזורי השינה ותפקוד השעון הביולוגי. אבל קרני השמש מכילות גם קרינה אולטרה סגולית, שחודרת אל פני האטמוספרה בגלל השינויים בשכבת האוזון. קרינה אולטרה סגולית חודרת אל העור ועלולה לגרום לסוגים שונים של נזקי שמש.

קַיִץ

 

נזקי שמש

ישנם סוגים שונים של נזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מחדירה של קרינה אולטרה סגולית אל העור. חלק מהנזקים הם מידיים וחלק מהם מתרחשים בעקבות הצטברות של מקרי חשיפה לשמש. בין השאר, הסוגים השונים של הקרינה יכולים לגרום לפגיעה בתאי העור שנקראת כוויה ומתבטאת בכאב, בנפיחות ובשלפוחיות. כל חשיפה לא מוגנת לשמש מוסיפה סיכון להצטברות נזקים לעור כמו הזדקנות מוקדמת, קמטים, כתמי גיל ועוד. נזק מצטבר חמור יותר הוא מלנומה, סרטן עור אגרסיבי וכן נזק מצטבר לעיניים ולראייה.

 

הימנעות מחשיפה לשמש

הימנעות מחשיפה לשמש היא השיטה הטובה ביותר להישמר מפני נזקי שמש. הבעיה היא ששעות השיא של קרינת השמש במהלך הקיץ הישראלי הן בין 10:00 ל-16:00, כלומר רוב שעות היום. משום שקשה לדרוש ויתור מלא על חשיפה לשמש, מומלץ לבחור בשהייה בצל במהלך שעות השיא של הקרינה.

ניתן לייצר צל בעזרת פרגולה, שמשיה או רשת צל, וכאן הטיפ הוא: קונים רשת צל רק עם הכל לים. היחשפות הכרחית לשמש בשעות השיא מומלצת תוך הגנה של בגדים מתאימים, חבישה של כובע רחב שוליים, הרכבת משקפי שמש וכן הקפדה על מריחת קרם עם מקדם הגנה על כל חלקי העור החשופים.

הימנעות מחשיפה לשמש

 

מודעות ובדיקות שגרתיות

בנוסף להתנהלות חכמה וחשיפה מבוקרת לשמש, חשוב מאוד לשים לב לשינויים שמתרחשים בעור ולפנות לרופא עור בכל מקרה של כוויות חמורות, שינויים במראה העור, הופעה או שינויים של כתמים ונקודות חן על העור. בנוסף, גם ללא כל זיהוי מוקדם, מומלץ לבקר רופא עור לפחות אחת לשנה, לטובת ביקורת ומעקב שוטף על מצב העור ועל בריאותו.

 

בשורה התחתונה

פעילויות חוץ בקיץ הן הנאה לכל בני המשפחה ולבני כל הגילאים. עם זאת כדאי להקפיד על חשיפה מבוקרת וחכמה לשמש, עם שימוש ברשת צל והגנות אחרות, בעיקר עבור בעלי עור רגיש, תינוקות, ילדים ובעלי עור בהיר במיוחד או מנומש.

פעילויות קיץ בחוץ

תוכן עניינים

רוצים לקבל עזרה בתכנון הטיול הבא שלכם?

השאירו פרטים ונציגינו יצרו אתכם קשר

אהבתם? שתפו עם החברים!

כתבות נוספות

שאולי תאהבו

כך תארגנו חתונה בקלות!
כך תארגנו חתונה בקלות!

החלטתם להתחתן? מזל טוב ואיזה כיף! ההתרגשות בשיאה! אחרי שלקחתם רגע להתרגל לעובדה שאתם מאורסים ולצד ההתרגשות הנהדרת מגיע שלב התיכנונים, הארגונים וההפקה. חתונה היא

למאמר »